Efter opsamling går turen mod færgen i Gedser, hvorfra vi sejler 11:15. Under overfarten til Rostock nyder vi det store all inklusive frokostbord, inkl. drikkevarer.
Vel ankommet til Tyskland sætter vi kursen mod øst. Der er ikke rejseleder med på turen, men repræsentanter fra DS og HK vil sammen med chaufføren underholde os med, hvad vi passerer. Efter en strækkeben-/kaffepause er det tid til at forlade motorvejen, og vi kører over land det sidste stykke mod vores hotel, som er centralt beliggende centralt i Stettin.
Vi tjekker ind og har vi tid på egen hånd, inden middagen serveres i hotellets restaurant.
Efter morgenmaden skal vi på byrundtur, med lokal guide. Dels i bus og dels til fods vil vi opleve Stettin (Szczecin), der byder på en fascinerende blanding af historie, arkitektur og moderne byliv. Vi vil slentre gennem den gamle bydel, vi
udefra se den store ”treskibede” domkirke, fyrsteslottet og meget mere.
Byrundturen slutter ved hotellet og de der vil benytte chancen til SPA & Wellness kan forlade os her, idet bussen fortsætter ud til det store marked Manhatten. Her finder vi knap 500 boder, hvoraf godt 350 er under tag, så vi
kan næsten garantere at her er noget for enhver smag.
Vi er tilbage på hotellet midt på eftermiddagen og spiser middag på hotellet.
Vi kører en udflugt i omegnen af Stettin. En tur ud på landet, hvor vi ser de små landsbyer, der får én til at føle sig sat mange år tilbage i tiden.
Vi besøger bl.a. Stargard Szczecinski, en spændende by helt fra 1200- tallet og en af de ældste i Vorpommern. Byen har været under indflydelse fra mange forskellige lande gennem tiden bl.a. Tyskland og Sverige og blevet ødelagt flere gange op gennem tiden af forskellige krige, senest under 2. Verdenskrig hvor 72% af byen blev ødelagt helt. Den gamle del af byen har et særdeles velholdt bygningskompleks med 3 tårne og 4 byporte, som går tilbage til middelalderen. Under 2. Verdenskrig blev der bygget en stor lejr, Stalag II D, for krigsfanger især fra Polen.
Vi er tilbage i Stettin over middag så der vil være tid til at se nærmere på byen eller udnytte opholdet til personligt velvære. Hotellets SPA afdeling hører til de største i Polen, og behandlingerne ligger betydelig under tilsvarende i Danmark. Behandlinger kan bestilles sammen med rejsen.
Vi forlader Polen og vores dejlige hotel og kører mod Tyskland med Danmark som endemål.
Under overfarten fra Rostock serveres all inklusive buffet, inkl. Drikkevarer. Ruten er stort set som på udturen med forventet hjemkomst først på aftenen.
Udnyt opholdet til personligt velvære.
Hotellets SPA afdeling ”Baltica Wellness & Spa” hører til de største i Polen, og priserne på behandlinger
ligger betydelig under tilsvarende i Danmark.
Klassisk massage fra kr. 125
Pedicure fra kr. 235
Ansigtsmassage fra kr. 230
Kan bestilles direkte på hotellet når rejsebevis er modtaget.